49 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargo ÜCRETSİZ
Kapat

Sahte Yem Önerileri


Olta makineniz ve kamışınız avlanma tekniğinize ne kadar uygun olsa da, uygun mera, zaman dilimi, hedef balığın davranışları bilinmiyorsa avınız pek başarılı geçmeyecektir. İşte bu durumda avınızı oltaya çekecek tek faktör kullandığınız sahteler, canlı veya ölü yemler oluyor. Artık her balığın davranışına, sevdiği özelliklere göre çok farklı yapay yemler üretiliyor. Özellikle yırtıcı ve aktif balıkları çekmek istiyorsanız yapay yemleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Maket, jig, silikon, kaşık ve fly yemler genel olarak üretilen yapay yemler diyebiliriz. Balıklar beslenmek için su içinde gezinecek ya da saklandığı yere gelen besinlere birden saldıracaktır. Ayrıca soğuk havalarda balığın metabolizması yavaşlayacağından aktivitesi azalır, sıcak sularda daha hareketli olur. Bu dönemlerde hızlı aksiyon verilen ya da hızlı çekilen her türlü yapay balık, kaşık, jig ve silikon yemler etkilidir. Soğuk havalarda ise daha küçük ve yavaş aksiyonlu yemler tercih etmek gerekir. Bu gibi durumlardan dolayı yapay yemler balığın yeme verdiği aksiyona göre üretiliyorlar. Yapay yep seçimi 3 ana kategoride incelenebilir: yüzey, orta ve dipte yüzer yapay yemler şeklindedir.

Doğal yemlerdeki gibi koku faktörü balık üzerinde etkili olmayacağından yapay yemler çok çeşitli renklerde üretilir. Renk seçimi de dolayısıyla oldukça önemlidir. Balıkların sudaki görme duyuları hakkında yapılan araştırmalarda aşağı ve geri hariç, gözlerinin çok geniş bir görüş vizyonuna sahip olduğu, birçok yırtıcı balığın renkleri çok net ayırdığı gözlenmiştir. Suda görüş karaya göre farklıdır. Derine indikçe ve bulanık sularda bu etki daha da artar ve renklerin canlılığı azalır. Bazı renkler tatlısuda bazıları ise tuzlusuda iş yapar. Herkesçe bilinen ve denenmiş renkler daha güvenilirdir. Doğal renkler her zaman başarı vermediği gibi su çamurluysa en parlak renkler hatta kaşıklar iş yapmaktadır. Çünkü balık ancak bu tarz sahteleri o bulanık suda seçebilmektedir. Bazı sahteler ise sarı kırmızı ve değişik alacalı renktedirler. Bunlar ise genellikle balığı tahrik etmek saldırmaya teşvik etmek içindirler.

Yapay yemler at-çek yöntemiyle geniş bir alanı tarayarak aktif ya da pasif durumdaki balıkları rahatlıkla kendisine çekecektir. Sahteyi olta takımına ekleyip attıktan sonra su içerisinde verilen aksiyon çok önemlidir. Çünkü avınızı, ancak sahtenizin yaralı ve yalpalayan bir balığı taklit ediyormuş gibi görünmesi veya kaçan bir balık gibi davranış sergilemesi gerekir. Dolayısıyla balıkçılar arasında su içerisindeki sahteye sayısız aksiyon teknikleri geliştirmişlerdir. At-çek yaparken kullanılan aksiyon teknikleri arasında en bilineni walk the dog (wtd), köpek gezdirme hareketi gibi sahteyi hareket ettirmektir. Şiddetle ve ani çekme hareketi jerking, uzun ve sert yapılırsa twitching, dur kalk yaparak çekme stop and go ve sahteye hiçbir aksiyon verdirmeden direct retrieve hareketleri yaptırılır. Su üstü dediğimiz sahteler WTD (Walk The Dog) aksiyonu ile bilinen sahtelerdir. Atıştan sonra su üstünde batmadan dururlar çektiğimizde ise su üstünden gelirler. Bunların gagası yoktur. Çok şiddetli çekişlerde bir miktar suyun altına inerler ancak en verimli kullanımları wtd ile olur. Popper diye tabir edilen sahteler ise ağız tarafları düz ve gagasızdırlar. Ağız tarafları düz olduğu için suyu şapırdatarak gelirler. Bu olayın gerçek hayattaki şekli ise avcı balık saldırdığında yem balıklarının can havli ile suyun dışına atlamalarıdır. Yani bunu taklit etmek için kamışla yapılan tek ve sert çekişlerle sahtemizi havaya çıkartmalı suyu hareketlendirmeliyiz. Gagalı sahteler ise batarlı diye tabir ettiğimiz sahtelerdir. Genel olarak az, orta ve derin batarlı olmak üzere üretilmektedir ve hepsi satın aldığınız yemlerin üzerinde detaylı olarak belirtilir. Gaga boyları dalma derinliklerine göre uzamaktadır. Kullanacağınız sahtenin ağırlığı da öncelikle kullandığınız olta kamışıyla doğrudan ilişkilidir. Ağırlık aynı zamanda batan modellerde de önem arzeder. Sahte ne kadar ağırsa o kadar hızlı dibe ulaşacaktır. Sahtelerin uzunlukları da hedef balığı ürkütecek boyda olmamalıdır. Genellikle büyük sahteler daha büyük balıkları çekmek için kullanılır ancak kesin bir kural değildir. Ayrıca mevsime göre boy uzunluğunu değiştirebilirsiniz, kışın daha iri yazın ise daha küçük sahteleri seçebilirsiniz.

Sahte yem ve mazmozlama oldukça deneyim ve detay içeren balık avı konularının başında geldiğinden sizler için kısaca özetlemek istedik. Olipon’un sizler için seçtiği ve başarılı dönüşleri olan sahte yem önerilerini sıraladık:

Savage gear Psycho Sprat Lrf 3 Adet (Turkısh Zebra Mıx) Suni Yem

 

 

 

 

 

 

Savage gear Side Down Prey 110 27 gr F Suni Yem

 

 

 

 

 

 

Savage gear Seeker 90 23 gr NL Suni Yem

 

 

 

 

 

 

Savage gear Panic Prey 135 26 gr F Suni Yem

 

 

 

 

 

 

Kendo Seabass Mınnow 14.5cm 19,7g Floatıng Suni Yem

daha fazla içerik için: http://blog.olipon.com/

 


Takipte Kalın

Olipon © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır