49 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargo ÜCRETSİZ
Kapat

Sonuçları Filtrele

Fiyat (TL)
-
Bu kategoride ürün bulunamadı.

Krampon, kar ve buz üzerinde yürürken ya da tırmanırken, kaymayı önleyen ve bir çekiş gücü yaratmamızı sağlayan temel bir dağcılık malzemesidir. Özellikle  kış dağcılığı ile yüksek irtifa dağcılığının olmazsa olmazlarındandır. Krampon ilk kez bir İngiliz dağcı ve kaya tırmanıcı olan Oscar Eckenstein tarafından 1908 yılında 10 noktalı olarak tasarlanmıştır (Eckenstein aynı zamanda kısa buz kazmasını da tasarlamıştır). Bu tasarım daha sonra İtalyan Henry Grivel tarafından, ticari olarak piyasaya sürülmüştür. 1930'lu yıllarda öne eğik dişli krampon tasarımı piyasaya sürülmüş ve buz tırmanıcılığında çığır yaratmıştır. Kramponlar genelde sertleştirilmiş çelik, alüminyum ya da her ikisinin karışı ile üretilir ve bağlama şekillerine göre 3'e ayrılırlar.

1. Tam otomatik kramponlar:

Ön ve arka kısmından ayakkabının çıkıntılarına oturturularak bağlanan krampon modelidir. Çok kolaylıkla ve hızlı bir şekilde bağlanır. Ancak sert tabanlı ve hem önünde hem arkasında çıkıntılar olan özel dağcılık botları ile kullanılabilir.

2. Yarı otomatik kramponlar

Arka taraf bağlaması otomatik kramponlar gibidir, ancak ön tarafı perlon ya da plastik bir parçayla ayakkabıya bağlanır. Bağlaması kolaydır. Ön tarafta çıkıntısı olmayan ancak arka tarafta olan ayakkabılara bağlanabilirler.

3. Bağlamalı kramponlar

Bağlamalı kramponlar ön ve arka taraflarındakiperlonlarla her türlü ayakkabı ile bağlanabilirler. Dezavantajı bağlaması zordur ve yüke maruz kaldıkça perlonlar gevşeyerek ayaktan çıkabilir. Kramponlar ayrıca esnekliklerine, diş sayılarına ve diş yapılarına göre de farklıdır. Bu kadar seçenek krampon seçimini önemli hale getirir. Yapılacak faaliyete ve bota göre farklı krampon seçmek gerektirir.

Takipte Kalın

Olipon © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır